Pandemi Süreci Bize Neleri Hatırlattı

Bu salgın birçok insan için çok kafa karıştırıcı ve zor bir zaman olmasına rağmen, şüphesiz insanlığa zorlu dersler öğrenmeleri için inanılmaz derecede nadir bir fırsat verdi ve vermeye devam ediyor. Bu derslerin, bu gezegende bir şeyler yapma şeklimiz için çok ihtiyaç duyulan bir perspektif değişikliğini tetikleyeceğine ve umarım daha farkında olarak yaşamamıza olanak sağlayacağına inanıyorum.

Bazılarımız ne insanlara ne de doğal dünyaya hizmet etmeyecek şekilde yaşıyordu. Sanki hepimiz otomatik pilotta ve hayatlarımıza ezber bir şekilde devam ediyorduk, ama kimse dur düğmesine basıp yaşama, yaşantılarına bakmayı seçmedi. Sonuç olarak doğa ve dünya bizlerin basmayı ertelediği bu dur düğmesine bizim adımıza bastı.

Son birkaç ay içinde önceliklerimizde büyük değişiklikler yaptık. Kişisel hayatımda, bu salgın nedeniyle önceliklerimin büyük ölçüde değiştiğini hissedebiliyorum ve bu kadar kısa bir sürede ne kadar değiştiğini görmek çok keyifli oldu.

Kısa bir süre önce kendimi ve arkadaşlarımı dışarıda çektiğimiz fotoğraflara bakarken buldum ve aniden bir düşünce aklıma geldi: Bir şekilde hayat bir daha asla aynı olmayacak.

Sanırım çoğumuz geleceğin ne getireceğini ve bu salgının bir şeyler yapma şeklimizi nasıl değiştireceğini merak ediyoruz, ama getireceği perspektif değişiminden kaçmanın bir yolu olmadığına eminim.

Ben bu pandemi sürecinden altı maddelik dersler çıkarttım.

1. Durgunluğun Gücü

Hayatlarımız durakladı, birçoğumuz evden çalışmak zorunda kaldık ve gerekmedikçe evlerimizden çıkmadık. Böylece, ister istemez kendimize yavaşlama fırsatı verdik.

Bu nedenle, şimdi her zamankinden daha fazla içimize dönme ve kendimizi olduğumuz gibi tanıma şansımız oldu. Bazılarımız duygusal yaralarını iyileştirdi, bazılarımız da meditasyon ve yogaya daha fazla zaman ayırarak dinginliğin tadını çıkarttı. Böylece kişisel dönüşümlerini gerçekleştirdiler ve huzurlu bir hayatın içsel huzurdan geldiğini fark ettiler.

2. Arkadaşlar ve aile her şey demektir.

Muhtemelen çoğu insan için bu sürecin en zor kısmı arkadaşlarından, ailesinden ve hatta sevgilisinden ayrı kalmaktı.

Bağ kurmak, duygusal ve zihinsel refahımız için çok kritik olan bir şeydir, ancak sıklıkla ertelediğimiz önemsemediğimiz ve gerçek değerinin farkında olmadığımız bir durumdur.

Bence süreç bittikten sonra, insanlar birbirlerine daha önce hiç olmadığı gibi yaklaşacak ve herkes sevdiklerini tekrar görebildikleri ve onlara sarılabildikleri için minnet duyacaktır. Ve hatta belki biraz daha cesur olabilir ve gülümsemelerimizi, selamlarımızı bilmediğimiz kişilerle de paylaşabiliriz.

3. Dünya kapanmış olsa bile doğa gelişmeye devam eder.

Kendim de dahil olmak üzere bu pandemi sırasında birçok insan için doğa hayat kurtarıcı oldu. Bahçemizde zaman geçiriyor, bir parkta dolaşabiliyor, bahçecilik yapabiliyor hatta balkonlarımızda yiyecek yetiştirebiliyor olduk. Belki de sadece temiz hava ve güneş ışığı için başımızı penceremizden çıkarttık, doğanın dinginliği ve asaleti bizlere huzur ve güven verdi.

Özlem duydukları sulara dönen yunusların geri dönüşleri ve ziyaretleri hakkında inanılmaz hikayeler okuduk. Doğa asla durmaz ve üzücü gerçek şu ki daha az insan faaliyeti, doğanın çoğumuz yaşamımızda görmediği şekilde gelişebileceği anlamına gelir.

4. Eşyalar hiçbir şey ifade etmiyor.

Daha önce de belirttiğim gibi, bu salgın bizi önceliklerimizi tamamen yeniden düzenlemeye zorladı ve ben bunun iyi bir şey olduğunu hissediyorum. Sağlığınız, güvenliğiniz ve yiyeceğe erişiminiz tehlikeye girdiğinde maddi şeyler ne işe yarar? Bunlar bazen sıfır demek, bence hayatlarımızda neye öncelik vermemiz gerektiğini tam olarak perspektife koymamıza yardımcı oldu.

5. Sağlığımız altındır.

Sağlık, risk altında olana kadar kolayca kabul etmediğimiz bir şeydir. Sağlığımızın tehlikeye girme olasılığı, birçoğumuzun beslenme alışkanlıklarını ve kişisel hijyenine daha fazla dikkat etmesini sağladı. Hatta bazılarımız bağışıklık sistemini güçlendirmek için koruyucu sağlık önlemleri ve adımlar attı. Ciddi fiziksel rahatsızlıkları olmayan ve düzenli çalışan vücudumuz varsa minnettar olmalıyız!

6. Temel çalışanlar kahramandır.

Her iyi hikayenin bir kahramana ihtiyacı vardır ve şu anda gezegenimizde yaşanan hikayede kahramanlarımız elbette kilit çalışanlardır – sağlık çalışanları, teslimat sürücüleri, sürücüler, süpermarket ve gıda dağıtımında çalışanlar… Bunlar, her şeyi devam ettiren ve şu anda bunu yapmak için her gün sağlık ve güvenliklerini riske atan insanlar.

Geçmişte, sağlık çalışanları dışında bu mesleklerin birçoğu az beceri gerektiren veya çok fazla parayı hak etmeyen işler olarak kabul ediliyordu, ancak şu anda bu insanlar olmadan ne yapacağımızı söyler misiniz? Hiçbir şey!


Bütün bunların sonucu ne olacak sorusuna cevap olarak; herkesin bu krizden tam olarak ne çıkacağını ve yollarımızı gerçekten değiştirip değiştiremeyeceğimizi merak ettiğini düşünüyorum. Verilen dersleri öğrenecek miyiz yoksa daha önce olduğumuz şekille mi devam edeceğiz?

Bireyler olarak kendi seçimlerimizi yapabiliriz ve tüm farkı yaratacak olan da bu bireysel tercihimizdir.


 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s