Sağlıksız ve Sevgisiz İlişkilerde Bizi En Çok Acıtanlar

Hayatımda özellikle sevdiğim şey, birlerini önemsemek ve onları sevmektir. Bunu yapabilmek bana bağlantı, memnuniyet ve bütünlük duygusu veriyor. Benim için bu tatmin edici, hayatımı geliştirici ve harika hissettiren bir davranış.

Tüm yaşantım boyunca, koşulsuz sevgiye inandım, hala da inanmaya devam ediyorum. Ama zamanla  fark ettiğim şey, ilişkilerimde bana uygun kişileri seçmekte zorlandığım oldu. Genellikle, duygusal bağlantıların nasıl yaratılacağını bilmeyen, sevilmekten korkan, sevgiye değer olmadığına inanan ve duygusal olarak dengesiz insanları seçtim. Ve böylece, hayallerim asla gerçeğe dönüşmedi. Bunun yerine yaşadıklarım son derece üzücü ve sağlıksız ilişki dinamikleri oldu. Kendimi huzursuz, güvensiz ve karşı taraf tarafından istenmeyen kişi olarak hissettim. Bir ilişki yaşıyordum, ama kesinlikle yalnızdım.

Sağlıksız ilişkilerde çok uzun yıllar geçtikten sonra, hayatımı ve ilişkiler deneyimimi tamamen değiştiren büyük bir iç görü yaşadım.

Bu ilişkilerde yaşadığım güvensizlikler, acılar beni sevmediğini düşündüğüm kişiden gelmiyordu, başka bir deyişle tüm bu olumsuz duyguları onlar bana yaşatmıyordu. Onlarla yaşadığım olumsuz ve enerjimi düşüren deneyimler sonucu ben kendime yaşatıyordum.

İlişkinin başlangıcında, onlar hakkında sahip olduğum olumlu, heyecanlı ve sevgi dolu duygular bana harika hissettiriyordu. Birlikte geçirdiğimiz tüm mutlu ve eğlenceli zamanları hayal etmekten keyif alıyordum. Ama sonra bunların hiçbiri olmamaya başladı…

Tabii ki yıkılmış, hayal kırıklığına uğramış hissettim ve buna rağmen değişmelerini diledim ve sabırla bekledim. Onların sevgisini kazanmayı ve sonunda ilişkinin başında duyduğum aşkı-koşulsuz sevgiyi yeniden geri alabilmeyi umdum. Ama bu da olmadı.

O zamanlarda farkına varmadan, onların bana karşı davranışlarını sorguladım ve onları sevmeyi bıraktım. Hissizleştim ve umursamaz oldum. Gündelik hayatıma devam ediyordum, iyiydim ama bir boşluk vardı içimde hissediyordum, sevmediğim bir ben olup çıkmıştım.

İşte tam o anda duygularımın nereden geldiğini fark ettim. İlişkinin belli bir döneminden sonra önceliği karşı tarafa vermiştim. Onun mutluluğu, onun sağlığı, onun ihtiyaçları… Resimde ben yok olmuştum. Sağlıklı ve dengeli ilişkiler kurmakla ilgilenmeyen insanlarla ilişki kurarak kendime istediğim gibi bakım ve sevgi fırsatı vermediğimi fark etmemiştim. Kendimi önemsememekle o kadar meşguldüm ki hayatımda neler olduğunun farkında bile değildim.

Kendimi bu kalıptan kurtarmak, ne istediğimi anlamam ve sonra onu elde etmeme olanak tanıyan uygun seçimler yapmama izin vermek biraz zaman aldı. Kalıpları yıkmak her zaman söylendiği kadar kolay olmuyor.

Artık onları sevmemi kolaylaştıran insanları seçmem gerektiğini biliyorum ve bu, her şey üzerinde anlaşmaya varmamız ve asla tartışmamız olmadığı anlamına gelmiyor. Bu, sahip olduğumuz bağa, sevgiye değer vermek ve saygı duymak anlamına geliyor. Ayrıca, özgürce sevmeye ve özenli davranmaya devam edebilmemiz için birlikteliğimizi dengeliyor.

Şu anda sadece başkalarıyla değil kendimle de duygusal ve şaşırtıcı bir şekilde ilişkilerim için tamamen dönüşümsel olan sağlıklı ve doyurucu ilişkiler yaratıyorum. Şimdi kendi duygularımı, düşüncelerimi, endişelerimi ya da hissettiğim olumsuzlukları rahatlıkla paylaşıyorum. Ben yapabildiysem sizler de yapabilirsiniz. Sadece ilişki yaşıyor olmak ve yalnızlıktan kaçmak için mutsuz olduğunuz, sizi aşağı çeken, sevgiyi gerçek anlamda hissetmediğiniz ve deneyimlemediğiniz bir birlikteliği devam ettirmek zorunda değilsiniz. Her şey sizin elinizde, sahip olduklarınız farkında varın. Bu Dünya da sizden bir tane daha yok ve zaman ilerliyor. Şimdi karar verin sağlıksız bir ilişki yaşamak mı istiyorsunuz yoksa hayatınızı ve sizi bütünleştiren sevgi dolu bir ilişki mi?

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s