Beni yakından tanıyanlar bilir ki ben, koşulsuz seven ve sevgiyi dağıtan birisiyim. Pişmanlık veya kısıtlama olmadan seviyor ve nadiren beklenti içine giriyorum. Çevremdeki bazı arkadaşlarım bu kombinasyonun benim duygusal ve ruhsal sağlığım için zararlı olabileceğini dile getiriyor ama ben kendim olmaya devam ediyorum çünkü yapabildiğim en iyi şeylerden biri koşulsuz sevmek ve sevgimi vermek.

Danışanlarım arasında ve çevremde koşulsuz sevgiyi deneyimlemek isteyenler tanıyorum ve bu isteklerine rağmen onlarda cesaret kırıcı bir döngü görüyorum. Bu döngü geçmişte yaşadıkları sevgi deneyimlerinden kaynaklan korku, güvensizlik ve şüphe duyguları. Bu duyguları hissetmek son derece normal fakat ilerlemeyi seçmeli ve bu duygularla birlikte kendimizi hapsetmemeliyiz.

Hayattaki diğer birçok şeyle birlikte, iç gözlem ve içsel evrim bana kendime önem vermede paha biçilmez dersler verdi. Son zamanlarda altı yıllık ilişkimin bitmesiyle, sevgi seviyemde dengesizlikler fark ettim. Bunun sebebi, ilişkinin son aylarında tüm enerjimi ve sevgimi kendime göstermeden başka bir kişiye vermem ve kendi özlük değerlerimi beslemememdi. Başka bir deyişle kendimi önemsemeden tükettim.

Bu farkındalığı yaşadığımda kendime ilk şu soruyu sordum: Kendime olan koşulsuz sevgimi gerçekten yitirdim mi, yoksa inatla deneyimlerin altına mı saklıyorum? Dürüst yansıma ve farkındalıklı bir değişim yoluyla, öz koşulsuz sevgimin gizli saklanma yerini bulmam birkaç haftamı almıştı. Tabii ki şüphe ve değersizlik altına saklanmıştı. Zihnimde olumlu bir değişim yaratmak ve koşulsuz sevgi dengemi kurmak için aşağıdaki basit eylemleri uyguladım.

 

  • Kendimi Affettim. Her birimiz ilişkilerde, mali süreçlerde, kişisel kararlarda hatalar yaparız. Hatalar, harekete geçmeden önce düşünmenin canlı hatırlatıcıları olabilir, ancak daha büyük derslerle de kaplıdır. Bunu hatırlamak, eski başarısızlıklarımızı affetmemize ve daha yüksek amaçlarını fark etmemize yardımcı olabilir. Eksikliklerimiz için kendimizi affettiğimizde, dikkatimizi yeni sonuçlar üreten yeni çabalara yönlendirebiliriz.

 

  • Kendimi Önceliklendirdim. Fedakarlıkta güzellik vardır ama bir şeyi feda ederken kar gütmeyi gizler. Fedakarlıkta bulunurken veya sürekli kendinizi ikinci sıraya koyduğunuzda, kaçınılmaz bir davranış modeli oluşturuyorsunuz. Zamanla, birden fazla yaşam alanında kendinizi ikinci sıraya yerleştirmiş olursunuz. Kendinizi ilk sıraya koymanın ne anlama geldiğini yeniden değerlendirin: Burada size anlatmak istediğim bencil olmanız değil, ben merkezci olmanızdır.

 

  • Kendime Olan Sevgimi Dile Getirdim. Her sabah kendinize söyleyin; aynaya bakın ve yüksek sesle “Seni seviyorum” deyin. Neredeyse her şey için kendimizi otomatik olarak eleştirir, suçlar ve kötüler olduk, iyi yaptığımız veya gurur duymamız gereken şeyleri nadiren kabul ediyoruz. Kendinize hak ettiğiniz takdirin günlük dozlarını verin. Siz değerli ve sevgiyi hak eden bireylersiniz.

 

  • Güçlü Yanlarımı Tanıdım. En güçlü özelliklerinizi tanımak, size en iyi varlıklarınızı geliştirmek için kullanabileceğiniz değerli bir araç olan derin benlik bilgisi sağlar. Değerlerinizi anlayın ve onları ışıltılı bir güvenle gösterin. Güçlü yönlerinizi kabul ettikten sonra, yaşamınızın tüm unsurlarında standartlarınızı yükseltebilirsiniz. Daha iyisini hak ettiğine inanmaya başladığınız an, daha iyiyi aldığınız andır.

 

  • Her Gün Sevdiğim Bir şey Yaptım. En son ne zaman gerçekten sevdiğiniz bir şey yaptınız? Hırsımız takdire şayan, ancak hayatlarımız o kadar meşgul oldu ki, genellikle işlerle ilgilenmek için basit zevkleri reddediyoruz. İster hobi ister yetenek, isterse özel bir zanaat olsun, ruhunuzu besleyen şeyi uygulamak için her gün otuz dakika ayırın. Sevgili kendiniz şımartılırken her şey bekleyebilir.

 

  • Tüm Olumsuzlukları Kestim. Hayatınızda yeri olmayan, size büyümenizde ve gelişmenizde hizmet etmeyen insanların bir listesini yapın. Kim olduklarını biliyorsunuz- sizi fiziksel, duygusal veya zihinsel olarak tüketen, sizden yararlanan veya herhangi bir durgunluğa neden olanlar. Kelimenin tam anlamıyla listenizi yarıya indirin ve bunun, gerçek hayatta bu olumsuz etkileri nasıl keseceğinizi yansıtmasına izin verin.

 

  • Kendime de Sevgi Bıraktım. İçimizdeki benliğe olan bol sevgimizi, sanki doğru kişiye bırakmayı beklermişiz. Eleştiri, güvensizlik ve şüpheleri ortadan kaldırarak öz koşulsuz sevginizin özgürce akmasına izin verin. Başka birine göstermeniz gereken dikkat, kendinize göstermeniz gereken dikkatin ikincisidir. Kendinizi koşulsuzca sevebildiğinizde neden başka birinin sizi sevmesini bekliyorsunuz? Siz kendinizi sevdiğinizde karşınızdaki de sizi aynı koşulsuzlukla zaten sevecektir.

 

  • Başarılarımı Kucakladım. Kişisel zaferlerinizi kutlayın hem büyük hem de küçük. Her meydan okumayı fetheden o muhteşem kişiye kadeh kaldırmaktan, tebrik etmekten ve sevinmekten korkmayın: Kendinizi ödüllendirin!

 

  • Yaratıcılığımı Geliştirdim. Hepimiz son derece yaratıcıyız, ancak özgünlüğümüz dış faktörler tarafından engellenebilir. Örneğin, işiniz gerçek yeteneklerinizi ifade etmenize izin vermeyebilir. Hayal gücümüz, içimizdeki yaratıcı kapıları sadece açabiliyorsak, en parlak fikirlerimizi hayata geçirmemizi sağlar. Yaratıcı eğilimlerinizi giyinme, konuşma, evinizi dekore etme vb. yollardan günlük yaşama dahil edin. Ben yemek tarifleri oluştururken, seminer hazırlarken ve resim yaparken yaratıcılığımı geliştirdim, yaratıcılığınızın sınırı ve alanı yoktur.

Her zaman hatırlayın; kendimizi koşulsuz sevmek, kendimizi tanımanın ve anlamanın anahtarı, benliğimizin tüm yelpazesini görebilmektir. Kendimizi koşulsuz sevdikçe; çevremize karşı daha anlayışlı, sabırlı ve duyarlı oluruz. Böylelikle verdiğimiz destek daha içten, samimi ve gerçek olur.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s