Bugün sizlere sirkadiyen ritimden bahsetmek istiyorum. Bana gelen sorular arasında nasıl beslendiğim ve nasıl bir yaşam tarzını benimsediğim vardı. Son 8 yıldır sirkadiyen ritmime uyarak, bedenimin beni yönlendirmesine kulak vererek önce raw (çiğ) daha sonra vegan beslendim son 2 yıldır da alkali besleniyorum. Fakat burada daha önemli olan, beslenme şeklimden çok birazdan bahsedeceğim sirkadiyen ritimime göre yaşamak.

Sirkadiyen ritim, bedenimizin doğal ritmidir. Bu ritim, 24 saatlik bir döngüyle çalışır ve her sabah güneşin doğumuyla yenilenir. Başka bir ifadeyle bedenimin öz, doğal saatini kullanarak hayatımı yaşıyorum.

Bedenimizde günün her saatinde değişiklikler olur. Örneğin, 06.00 – 10.00 arası beden uyanıştadır ve bu saatleri genellikle sporla, meditasyonla ve güzel bir kahvaltıyla değerlendirmek sağlıklıdır. 10.00-14.00 arası zihnimizin ve sindirim sistemimizin en güçlü çalıştığı zaman aralığıdır. Günün en ağır öğününü bu zaman diliminde yemenizde fayda vardır. Beden uyanık olduğu için bu saatlerde spora ihtiyaç duymaz. 14.00 – 18.00 arası reflekslerimizin ve düşüncelerimizin hızlandığı dönemdir. Eğer önceki saatlerde sağlıklı beslenmediysek bu saatlerde susuzluk çekebilir ve ya dikkatimizi odaklamakta zorlanabiliriz. 18.00 – 22.00 arası beden güneşin batışıyla tekrardan kendini uykuya hazırlar. Yani ağırlaşır, halsizleşir, sindirim yavaşlar(günün en hafif yemeğini yemeliyiz). Zihin sabit düşünme sürecine geçer. 22.00 – 02.00 arası beden temizlik aşamasındadır. Beyin, dinlenmek ve temizlenmek için uyku döngülerini tetikler. Yani en geç 22.30 civarlarında yatağınıza yatmış ve uykunun evrelerine başlamış olmalısınız. 02.00 – 06.00 arası uyku hafifler ve kendini gün döngüsüne hazırlar. Ve evet ben bu düzende yaşıyorum, böylece tüm günümü verimli, stresten uzak, kendime de vakit ayırarak değerlendirebiliyorum.

Başlarda zor gibi gözükse de en fazla ilk hafta zorlanabilirsiniz. Burada sizi zorlayan şey bedeniniz değil zihin kalıplarınız olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s