Değişim ve dönüşüm süreçlerinde en sık karşılaştığım ve birçoğunuzun da sorularından anladığım kadarıyla sıkıntısını duyduğunuz konuya aydınlık getirmeyi deneyelim bugün. Neden mi bahsediyorum tabii ki İrade. Çoğu kişi, değişim sürecine başlamak için ya da sağlıklı alışkanlıklar edinmek için yeterli / sağlam bir iradeye sahip olmadıklarını paylaşırlar benimle. Aslında düşündükleri şey, değişim veya dönüşüm için kendilerini zorlamaları gerektiğidir, bu düşünce de onları yorar ve doğal olanı görmelerini engeller.

En önemli bilinmesi gereken şey, iradeyle oyun oynayamayacağımızdır. Neden mi? Çünkü, bu oyunu oynarsak kazanan her zaman irade olacaktır da ondan. Şöyle örneklemeye çalışayım, diyelim ki diyete başladınız ve şekeri azaltmanız hatta hiç yememeye kadar verdiniz. Ama evde bir sürü şekerli ürün var ve bunu zihniniz biliyor. Gün boyu o şekerli ürünlere ulaşmayı kendinize engellediniz (iradenizi zorladınız) fakat ne yaparsanız yapın, beden uyku dönemine geçiş yapmaya başladığında ya da zihin ağırlaşmaya başladığında, stres veya endişe dereceniz yükseldiğinde hop bir anda şekerli ürün midenize gitti. İrade kazanmış oldu, siz de kendinize verdiğiniz sözü tutamadığınız için kendinizi kötü hissettiniz. Bunu çözümü düşündüğünüzden de kolay, evinizde şekerli ürün olmaması. Zihin şekerli ürüne ulaşamayacağını bildiği zaman, iradeniz harekete geçmeyecektir böylece zorlanmadan, direnç göstermeden kolaylıkla hedefinize ulaşabileceksiniz.

Aynı şey, duygusal ve zihinsel kalıplarla da geçerlidir. Değiştirmek istediğiniz alışkanlığınızın veya davranışınızın ulaşılabilir olmadığını zihninize kabul ettirdiğinizden (diğer seçenek ve olasılıkların farkında olmak) değişim kendiliğinden gerçekleşecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s